Go to your local grocery store and price the ingredients for baking chocolate ch

GET HELP WITH YOUR ESSAY

If you need assistance with writing your essay, our professional Essay Writing Service is here to help!

ORDER THIS PAPER NOW

Go to your local grocery store and price the ingredients for baking chocolate chip cookies. For simplicity, assume the ingredients for three dozen cookies are: One 16 oz box of sugar One 12 oz bag of chocolate chips One 2 lb. bag of flour One dozen eggs A fixed cost of $30 to rent a kitchen with an oven for a day Assume in an hour you can bake 2 dozen cookies and that the cost of your time is $10 an hour In a paper: Calculate the average total cost, average variable cost, average fixed cost, and marginal cost for baking one dozen, two dozen, three dozen, four dozen, five dozen, six dozen, seven dozen, eight dozen, nine dozen, and ten dozen cookies. Show your work for the calculations and create a table with just cost numbers. Create the graphs for each of the cost numbers. Graph them on the same graph. Recalculate the costs assuming the cost to rent the kitchen with an oven dropped to $15. Compare the new calculations with the old calculations.

ORDER THIS PAPER NOW